Datça Hakkında 

İlk yerli halkı olan Karyalılar ve Bizanslılar döneminde adı Knidos, Osmanlıların egemenliğine girdikten sonra Sultan Reşad döneminde Reşadiye ve Türkiye Cumhuriyeti döneminde ise adı Datça olan, özellikle Bizanslılar döneminde çok önemli ve stratejik konuma sahip bir yarımada. Her ne kadar Muğla sınırları içinde olsa da Akdeniz ikliminin de yaşandığı bir yer olan Datça Yarımadası’nın bir tarafında Akdeniz, diğer tarafında Ege Denizi var. Ege ve Akdeniz’in birleştiği noktadır Datça.

Eskiden Marmaris’e bağlı olan Datça, günümüzde ise Muğla’nın bir ilçesidir. Datça Nüfusu 20,000 kişi olmasına rağmen, yaz dönemlerinde bu nüfus yaklaşık 3 katına çıkmaktadır.

Son yıllarda tatil alışkanlıklarının değişmesi, doğa ve deniz ile iç içe, sakin bir tatil arayışı içinde olanların tercih ettikleri, Akdeniz ile Ege Denizin buluştuğu şirin bir ilçemizdir Datça.

Datça'da Tatil İçin En Uygun Tarih Nedir? Datça’ya kış hiç gelmez desek yalan olmaz. Ülkemizde karakışın en yoğun dönemi olan Şubat ayının ortasında Datça Halkı için baharın müjdeleyicisi olan badem ağaçlarının çiçek açmasıyla Badem Çiçeği Festivali düzenlenir ve Datça Halkı baharın gelişini hep beraber coşkuyla kutlar.

Datça’da deniz tatili için uygun tarihler mart ve aralık ayları arasında olsa da Datça’da deniz tatili için en çok tercih edilen tarihler haziran ayının başı ile ekim ayının sonu diyebiliriz.  Her sene şubat ayının sonunda geleneksel olarak Datça Açık Deniz Yüzme Maratonu düzenlenir güzel Datça’mızda.

Datça, yılın 12 ayı boyunca doğası, denizi, sakinliği, muhteşem koyları ve manzarasıyla, kafanızı dinlemek istediğinizde de, sakin ve huzurlu bir kış tatili içinde idealdir.

Datça Otelleri

Eğer Datça Otelleri, Datça Butik Otel, Datça Pansiyon, Datça’da nerede kalınır? Bu aramaları yapmaya başladıysanız, Datça’mıza tatil için gelmeyi düşünüyorsunuz demektir. Ama size en başından söylememiz gerekenler var. 

Datça Denize Sıfır Tatil Köyü, Datça Herşey Dahil Oteller, 5 Yıldızlı Datça Otelleri arayışlarınız varsa, boşuna uğraşmayın. Aradığınız konseptlerde hizmet veren, devasa tesisleri Datça’da bulamazsınız. Ama şunu da belirtmeden geçemeyiz; Konumu, mimarisi ve hizmet kalitesi ile daha önce konaklama yaptığınız birçok 5 yıldızlı otel ve tatil köyünden çok daha güzel ve kaliteli tesislerimiz var güzel Datça’mızda.

Datça Otellerinin çoğu Oda-Kahvaltı konseptinde hizmet vermektedir. Nadiren de Yarım Pansiyon  ( Konaklama – Sabah Kahvaltısı – Akşam Yemeği ) hizmet veren tesislerimiz var. Herşey Dahil konseptinde hizmet verebilende var aslında ama 1 yada 2 tesisi geçmez. Birisinin 102 odası, diğerinin ise 109 odası var. 30-70 oda aralığında da 8-10 tesis daha var.

Datça’da yeni açılan otellerde dahil 15 tesis dışındaki tüm Datça Otelleri, Datça Apart Otelleri ve Datça Butik Otelleri 10 oda ile 20 oda aralığında kapasiteleri ile hizmet vermektedir. İşte bu yüzden bir çok tesis Datça Butik Otelleri kategorisinde Datça Butik Otel konseptinde hizmet verir. Tabi ki Bungalov evler ile hizmet veren Datça Bungalov Evleri ve Datça Bungalov Otelleri de var.

Datça’da Nerede Kalınır?

Datça’da konaklama tesislerinin çok büyük çoğunluğu Datça Merkez’de. Aslında merkeze bağlı 2 büyük mahallede; Datça İskele Mahallesi ve Eski Datça Mahallesindedir. 

Datça Merkez Otelleri 

Datça Merkez Otelleri derken, Eski Datça’dan Datça Limanına kadar her yerinde çok rahatlıkla denize girebileceğiniz bir yerden bahsediyoruz. Genelde daha önce gittiğiniz tatil beldelerinde merkezden denize giremiyordunuz  ama Datça’nın merkezinde tüm konaklama tesisleri plajlara yürüyerek 3-5 dakikalık mesafede. 

Kumluk Plajı, Taşlık Plajı, Hastane Altı Plajı, Kargı Koyu Plajı, Ilıca Plajları. 

Bu plajların hepsi halka açık ve ücretsizler.

Eski Datça Otelleri

Eski Datça, Datça’nın varoluşundan itibaren, yaşamın hep olduğu tek mahallesi. Daracık sokakları, tarihi yapıları ile Datça’nın küçük ve şirin kasabası diyebiliriz. Eski Datça Butik Otelleri ve Eski Datça Pansiyonları sizlere denize biraz uzak ama çok keyifli bir tatil imkanı sunuyor.

Palamutbükü Otelleri

Palamutbükü, Datça merkeze 30 dakikalık bir mesafede bulunan bakir bir koy. Datça’nın bir mahallesi ama popülerliği Datça kadar. Muhteşem denizi ve doğası ile Datça’da en sakin tatil seçeneği. 

Palamutbüküne tatile gelecekseniz, Butik Otel, Pansiyon, Apart Otel ve Bungalov Evleri’nde tatil seçenekleriniz var. Burada öyle bir tesis var ki gerçekten bahsetmeden geçemeyeceğimiz Otel Mavi Beyaz Palamutbükü; Google’ da yapılan aramalarda Datça veya Palamutbükü anahtar kelimeleri kadar sorgulanan ve neredeyse Palamutbükü’ nün önüne geçen muhteşem bir tesis. Mutlaka inceleyin deriz!

Mesudiye Otelleri

Mesudiye Otelleri, Palamutbüküne doğru giderken, Datça’dan 16 km uzaklıkta ve Mesudiyenin meşhur Hayıtbükü ve Ovabükü koylarının civarındadır. Bu bölgede de konaklama seçenekleriniz aynen Palamutbükü gibi Butik ve Apart Oteller, Pansiyonlar ve Ahşap Evler olacaktır.

Karaincir Otelleri

Emecik ve Karaincir Koyu Datça’nın en çok odaya sahip tesislerine ev sahipliği yapıyor ve Datça Tatil Köyleri, Datça Herşey Dahil Oteller ve Datça Denize Sıfır Oteller ihtiyaçlarınıza cevap veriyor. 

Datça Otel Fiyatları

Bu sorunun cevabını net olarak vermek imkansız. Çünkü konaklayacağınız tarih ve yere göre Datça Otel Fiyatları değişkenlik gösterir. Doğal olarak Nisan ayında konakladığınız bir tesise ödeyeceğiniz bedel, aynı tesiste Temmuz ayında konaklamanızda aynı değil. Datça’da çok uygun fiyatlı Otel, Apart ve Pansiyonlar olduğu gibi, Lüks ve Pahalı tesislerde var. Kısacası Datça Otel Fiyatları sezona ve kalacağınız tesise göre değişir. 

Ücretsiz Havalimanı Transfer Kampanyamız

Gezinet Transfer Datça ile beraber yaptığımız Ücretsiz Dalaman Havalimanı Transfer Kampanyamız

Datça Otel Rezervasyonu hizmetimizden 3 Gün ve üzeri konaklamalarınızda faydalanmanız halinde Dalaman Havalimanından Datça’ya geliş ve gidişlerinizde Gezinet Transfer Datça’nın Paylaşımlı Shuttle Transfer Hizmetinden ücretsiz faydalanıyorsunuz.

Datça’ya nasıl gidilir? - Datça Ulaşım

Datça’ya gelişinizde Dalaman Havalimanından ulaşım seçeneğini kullanmayacaksınız diğer tüm sorularınızın ve cevapları için:  Gezinet Transfer Datça